Video 

Další videa k nalezení  ZDE

Lutare

LUTARE je výjimečné spojení dvou, na první pohled podobných, avšak velmi odlišných hudebních nástrojů.  Co tyto nástroje spojuje? Mají struny, na které se brnká, mají hmatník, na který se hmatá, mají velmi starý původ a patří do velké rodiny – mají své předky ve starověku, ve středověku, v renesanci i v baroku. Odlišné jsou svým tvarem, počtem strun, ale především technikou tvorby tónu.  Nástroje, které jsme spojili,  se vlastně nikdy nesetkaly. V době, kdy se jeden probouzí k životu, druhý pomalu usíná. Kytara (guitare) a loutna (lute). Jestliže k sobě historicky nepatří, proč je tedy spojovat?

Odpověď je prostá: Proč ne! Prostě se nám chtělo. Mimochodem, lutare znamená latinsky prostě......

Helena Střížková (romantická a klasická kytara) od roku 1996 studovala hru na kytaru na konzervatoři v Praze. Během studií vyhrála soutěž konzervatoří a pravidelně se účastnila mezinárodních kytarových kurzů. Po absolutoriu na konzervatoři pokračovala ve studiích na HAMU u prof. Štěpána Raka, kde v roce 2011 úspěšně absolvovala.

Rudolf Měřinský (renesanční loutna, barokní loutna,, anglická loutna, liuto attiorbato, arabská loutna) se loutně intenzivně věnuje již řadu let. Své znalosti získal především soukromým studiem u významných loutnistů, jako je kupř. Nigel North, Jacob Lindberg, Anthony Rooley, Michael Feelds, Hopkinson Smith a dal. V roce 2004 spolupracoval podporován švýcarským fondem PRO HELVETIA s Universitou Basel na zpracování loutnových rukopisů XVII. století. R.Měřinský se nevěnuje pouze hudbě. Je hostujícím členem činohry Národního divadla v Praze a kromě toho je i uznávaným odborníkem v oblasti čínských bojových umění a čínské medicíně. V roce 2009 reprezentoval Českou republiku v Hongkongu na mistrovství světa WU-SHU (čínská bojová umění), kde získal stříbrnou a bronzovou medaili.

 

Programy ke stažení

BANER Haydn